За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право вільно обирати та бути обраним  Право вільно обирати та бути обраним

 
Общая часть
Особливі випадки тлумачення та застосування права

У ст.3 Протоколу № 1 Європейської Конвенції про захист прав та свобод людини говориться, що учасники Конвенції зобов'язуються проводити з розумною періодичністю вільні вибори шляхом таємного голосування на таких умовах, що забезпечать вільне волевиявлення народу при виборі законодавчої влади.

У принципі це дуже важливе положення. Воно "припускає існування представницької законодавчої влади, що обирається з розумною періодичністю, як основу демократичного суспільства", вказала Комісія в зв'язку з Грецією. Як і в зв'язку зі справою Матье-Моэн і Клерфайт, Європейський суд з прав людини в цієї справі заявив, що відповідно до преамбули Конвенції основні права людини і свободи щонайкраще забезпечуються за рахунок "ефективної політичної демократії". Оскільки стаття 3 Протоколу № 1 проголошує характерний принцип демократії, вона має найважливіше значення в системі Конвенції.

Слід також зауважити, що у Конвенції стосовно виборчого права мова йде лише про вибори органів законодавчої влади. Тобто, відносно України це вибори депутатів Верховної Ради України. Що стосується виборів Президента та виборів органів місцевого самоврядування то ці форми безпосередньої демократії знаходяться поза межами Конвенції.

Такої ж думки у вигляді рішень притримується і Європейський Суд з прав людини. Поки, захистити вказані права у Суді неможливо.

Однак зараз у Європі вже йде мова про необхідність створення Європейським Судом прецедентів, які б розширили сферу застосування Конвенції. Особливо відносно місцевих виборів. Вже сьогодні Суд приймає заяви про порушення права на вибори регіональних законодавчих органів, якщо вони безумовно є. Як правило це відносно політично самостійні регіональні органи влади держав з федеративним устрієм.

Коментар до статті 3 Протоколу № 1

Одна зі специфічних особливостей статті 3 Протоколу № 1 полягає в тому, що вона не встановлює право громадян обирати і бути обраним, а покладає лише зобов'язання на державу забезпечити з розумною періодичністю проведення вільних виборів шляхом таємного голосування при формуванні законодавчої влади. Подібне формулювання дало підставу відносити цю статтю до числа норм інституційного права. Однак у подальшому Комісія і Суд (зокрема, у зв'язку з розглядом справи Метыо Моэп і Клсрфайт проти Бельгії) дали більш широку інтерпретацію змісту статті, визнавши, що вона припускає наявність суб'єктивного права обирати і бути обраним.

Постанова статті 3 Конвенції багато в чому уступає статті 25 Пакту про цивільні і політичні права. Проте однак слід мати на увазі, що положення Протоколу, як і Конвенції в цілому, користуються суворим судовим захистом, чого фактично позбавлені положення Міжнародних пактів.


* корректор Суходолов А.С.

Юридичні ознаки права  Юридичні ознаки права
Умови відступу та обмеження права  Умови відступу та обмеження права