За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право на захист від рабства та примусової праці  Право на захист від рабства та примусової праці

 
Практикумы
Право на захист осіб що постраждали внаслідок торгівлі людьми.
Типові ситуації порушення права

Як правило, більшість постраждалих внаслідок торгівлі людьми осіб потрапляє у залежність від сучасних работоргівців вже на стадії пошуку роботи. Українські правоохоронці відмічають, що найпоширенішими шляхами рекрутування в рабство залишається:

  1. Укладання трудових угод. Оголошення про працевлаштування за кордоном друкуються у переважній більшості засобів масової інформації (в середньому в номерах спеціалізованих видань фігурує від 5 до 20 “слизьких” оголошень про набір молодих і симпатичних дівчат і жінок). Трудові угоди укладаються таким чином, щоб умови найму і характер діяльності були сформульовані розпливчато і неточно. Фірми застосовують різні прийоми для створення у потерпілих ілюзії перспективності майбутньої роботи за кордоном та солідності (наприклад, проводять різні “презентації”, “конкурси” і т. і.).
  2. Туристичні поїздки. На відміну від фірм, що зобов’язуються працевлаштувати клієнтів, туристичні фірми офіційно оформляють туристичні візи, які не дають права не працевлаштування в країні перебування. Жодної відповідальності за долю осіб, які потрапляють за кордон за їх сприянням, туристичні агенції не несуть.
  3. Шлюбні оголошення і контракти. Жінки, які мають намір одружитися з іноземцями, користуються часто послугами шлюбних агенцій, які виступають посередниками. Специфіка таких закладів полягає в тому, що вони на відміну від спеціалізованих фірм по працевлаштуванню за кордоном, не потребують дозволу (ліцензії) на здійснення подібної діяльності. Вони не несуть жодної відповідальності за долю жінок, які скористалися їх послугами, зате отримують чималі кошти від чоловіків, які звернулися до них у пошуках дружини. Іноді дівчата самостійно виставляють власні фото на сторінках наречених в глобальній інформаційній мережі Інтернет, який іноді вже називають “мережею наречених”.
  4. Система AU PAIR. Система запроваджена з 1960 р. для налагодження культурного обміну молоді. Вона передбачає проживання в сім’ї, допомогу по догляду за дитиною і виконання хатніх робіт (не більше 30 годин на тиждень). Українські дівчата мають можливість виїзду до Німеччини, Голландії та Данії (квоти невеликі).
  5. Запрошення випадкових “знайомих” (посередників, постачальників живого товару), які не представляють легальні фірми. Вербувальники отримують за одну дівчину від 200 до 5.000 американських доларів (у залежності від країни, рівня посередника, умов угоди, “якості” товару).

Першою кримінальною справою, в якій винуватці покарані за вироком суду, стала так звана “херсонська справа”. Дві мешканки м. Херсона – 31-річна Тетяна К. та 28-річна Любов М. протягом 1998–1999 рр. займались незаконною діяльністю, пов'язаною з переправленням дівчат та молодих жінок з Херсона до Сербії в нічні клуби для подальшого використання в секс - індустрії. Застосовувалась надійна та відпрацьована схема. Вербувальниці добирали жінок із складним матеріальним становищем, переважно серед знайомих, та пропонували їм роботу танцівницями одного з нічних клубів у Сербії. Клуб належав чоловікові Тетяни К., громадянину Сербії. Оплату за оформлення закордонних паспортів, а також придбання проїзних квитків "добродійниці" брали на себе з наступним відшкодуванням за рахунок завербованих. У Сербії довірливих дівчат зустрічав чоловік вербувальниці, відвозив їх до нічних клубів, де відбувався їх продаж по 2000 німецьких марок за кожну. Вироком Суворовського районного суду м. Херсона від 13 липня 1999 р. злочинців засуджено до різних мір покарання. Таким чином, вдалося створити важливий прецедент у правозастосовній практиці України, довівши розслідування справи до вироку суду. Всього за станом на 1 січня 2000 р. в Україні порушено 17 кримінальних справ (Перша щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини).

Обов’язково слід знати, що ознакою торгівлі людьми суди західних країн вважають ситуації, коли:

  • жінка не знала про те, що вона буде працювати у сфері секс – бізнесу або була обманута відносно обставин, в яких доведеться працювати;
  • жінка не вільна у прийнятті особистого рішення про те, чи бажає вона взагалі займатися проституцією;
  • жінку вимушували віддавати зароблені нею гроші іншим особам;
  • жінка зв’язана боргами, з якими вона спочатку повинна розплатитися, перш ніж сама зможе розпоряджатися своїми власними доходами, буде вільна вирішувати – може вона припинити роботу, перш ніж отримає свій паспорт назад;
  • жінку постійно тримають під контролем інші особи;
  • жінку обмежують у вільному пересуванні або в спілкуванні з іншими людьми;

жінка не може відмовити окремим клієнтам або опротестувати окремі види сексуального контакту.


Процедури та умови застосування права  Процедури та умови застосування права
Процедури реагування на порушення права  Процедури реагування на порушення права