За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право вільно обирати та бути обраним  Право вільно обирати та бути обраним

 
Практикумы
Вибори Президента України.
Процедури та умови застосування права

Відповідно до ст.2 Закону України “Про вибори Президента України” від 05.03.99 № 474-ХІУ Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день проведення виборів досяг 35 років, має право голосу, проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років та володіє державною мовою. Президент обирається строком на 5 років, при цьому одна й та ж сама особа не може бути Президентом більш як два строки підряд.

Для активного виборчого права, тобто права обирати, цим Законом передбачено такі цензи:

право голосу має лише громадянин України;

— на день виборів йому має виповнитися 18 років;

виборцем не може бути громадянин, який визнаний судом недієздатним.

Відповідно до ст.45 Закону обраним Президентом вважається кандидат, який одержав 50 відсотків голосів та хоча б плюс один голос. При цьому знято норму, яка була в старій редакції Закону про обов'язкову участь у виборах не менше половини виборців, що внесені до списків, тобто відтепер вибори будуть визнані такими, що відбулися, навіть за умови участі в них лише одного виборця.

Відповідно до ст.11 цього Закону встановлено нову систему проведення виборів. Так, вибори проводяться по єдиному загальнодержавному одномандатному виборчому округу, що поділяється на 225 територіальних виборчих округів. Раніше вибори проводилися по 27 виборчих округах (по одному в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі). Право висувати претендента на кандидата у Президенти мають політичні партії та їх виборчі блоки, а також збори виборців, у тому числі шляхом самовисування.

Згідно із Законом, партіям не потрібно реєструватися у Центральній виборчій комісії для набуття права висування претендента, як це було раніше, а лише достатньо їх реєстрації (легалізації) у Міністерстві юстиції. Проте ст.13 Закону України “Про Центральну виборчу комісію” визначає, що Центральна виборча комісія реєструє партії (блоки), які виявили намір висунути кандидата в Президенти. Напевно, ця норма не є чинною, оскільки була прийнята відповідно до вимог старого Закону про вибори.

Партія (блок) чи збори виборців можуть висунути лише одного претендента. Висування починається за 170 днів і закінчується за 140 днів до дати виборів. Збори виборців мають право висунути претендента, якщо в них беруть участь не менш як 500 громадян і при цьому за кандидатуру проголосувало не менш як 2/3 учасників зборів. Про проведення зборів їх ініціатори зобов'язані заздалегідь повідомити виконком відповідної ради, а не окружну виборчу комісію, як це було раніше. Слід зазначити, що згідно з Законом окружна комісія перейменована у територіальну виборчу комісію. Відповідно до нового Закону рішення про призначення чергових виборів приймаються не пізніш як за 180 днів до дня виборів; висування претендентів на кандидатів у Президенти України починається за 170 днів до виборів, а реєстрація кандидатів має бути завершена за 90 днів до виборів.

Після того, як претендент зареєстрований Центральною виборчою комісією, остання видає уповноваженій особі партії (блоку), ініціативній групі виборців необхідну кількість підписних листів для збирання підписів виборців на підтримку претендента.

Претендент може бути зареєстрований як кандидат, якщо його кандидатуру підтримали своїми підписами не менш як один мільйон громадян України, які мають право голосу, в тому числі не менш як ЗО тис. громадян у кожному з 2/3 регіонів (Крим, області, міста Київ та Севастополь). Раніше було достатньо підписів лише від 100 тис. громадян.

Ст. 14 Закону не передбачає обмеження максимальної кількості складу територіальної та дільничної виборчих комісій, як це було в попередній редакції Закону. Більше того, Закон визначає, що до складу цих комісій обов'язково включаються за наявності відповідних подань по два представники від партій (блоків), від яких зареєстровані кандидати.

Крім того, введено нові вимоги щодо голови, заступників голови, секретаря та інших членів виборчих комісій.

Так, не можуть бути у складі виборчих комісій кандидати у Президенти, їхні близькі родичі, особи, які перебувають у прямому підпорядкуванні кандидатів по роботі (службі), довірені особи кандидатів, а також громадяни, які мають судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.

Досить оригінальне визначено фінансове забезпечення виборів ст.21 Закону, а саме: витрати на підготовку та проведення виборів Президента здійснюється Центральною виборчою комісією в межах коштів, передбачених на вибори в Державному бюджеті України. У разі несвоєчасного виділення бюджетних коштів Національний банк за зверненням Центральної виборчої комісії надає безвідсотковий кредит, гарантом повернення якого виступає Міністерство фінансів України.

За інформацією Центрвиборчкому, у Держбюджеті на попередні вибори Президента України було передбачено 75 млн. грн.

Передвиборна агітація розпочинається після реєстрації претендента кандидатом у Президенти та закінчується за один день до виборів.

Кандидат може мати у кожному територіальному виборчому окрузі по одній довіреній особі, одного представника до Центральної виборчої комісії з правом дорадчого голосу, а також ще 5 довірених осіб.

Кандидат особисто може бути присутнім на всіх засіданнях Центральної виборчої комісії.

У разі, якщо до виборчого бюлетеня було включено більше двох кандидатів і жодного з них не було обрано, Центрвиборчком призначає повторне голосування по двох кандидатах, які одержали найбільшу кількість голосів.

Якщо ж на виборах балотувалося не більше двох кандидатів і жодного з них не було обрано, а також якщо всі кандидати до дня виборів зняли свої кандидатури, Центрвиборчком призначає повторні вибори.


Загальні визначення  Загальні визначення
Процедури реагування на порушення права  Процедури реагування на порушення права