За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право вільно обирати та бути обраним  Право вільно обирати та бути обраним

 
Практикумы
Вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Типові ситуації порушення права

Вибори є однією з форм волевиявлення народу як єдиного джерела влади i носія суверенiтету держави. В них реалiзується право кожного на участь в управлінні державою безпосередньо або через вільно обраних представникiв. Гарантією цього права є забезпечення нормативного регулювання процесу виборів i референдумiв. Встановлення в нормативних актах принципів, організації та порядку проведення виборiв i референдумiв обмежує, хоча i не виключає повністю можливості порушень виборчого права i законодавства щодо виборiв i референдумiв.

Загальний аналіз свідчить про те, що знання членів дільничних виборчих комісій виборчого законодавства є дуже низьким і недостатнім для виконання своїх повноважень. Члени комісій в своїй діяльності переважно спираються на загальну практику проведення виборів, діють за уже укладеними завдяки участі в багатьох виборах звичками та, в кращому разі, вказівками голови комісії чи вищестоящих виборчих комісій. Те, що вибори на Україні постійно проводяться за новим законом ще більше ускладнює ситуацію, адже відслідковувати постійні зміни норм виборчого законодавства пересічні громадяни, якими і є члени дільничних виборчих комісій, просто не в змозі. Тому часто члени комісій просто виконують роботу за вказівками, не знаючи чи відповідають їхні дії чинному Закону, за яким проводяться дані вибори. Більшість членів комісій навіть не підозрюють, що можуть стати жертвами свого недбалого ставлення до проведення виборів через те, що практично нічого не чули про жорсткі норми, передбачені адміністративним та кримінальним законодавством за порушення виборчого законодавства. Але незнання законів не звільняє від відповідальності за їх порушення. Більше детально дивись…

 1. Повноваження членів дільничних виборчіх комісій.
 2. Не всі члени виборчих комісій добре усвідомлюють свої обов‘язки. Найчастіше до своїх повноважень вони відносять тільки той відрізок роботи, яку вони безпосередньо виконують: розносити виборчі бюлетені, чергувати на виборчій дільниці, видавати виборчі бюлетені, встановлювати особу виборця в день голосування, пояснювати як заповнити виборчий бюлетень, тощо. Менша кількість до своїх повноважень віднесли уточнення списків виборців, забезпечення виборцям можливості ознайомитися з цими списками, при потребі вносити зміни до них; підготувати приміщення для голосування, організувати голосування на виборчій дільниці; проводити підрахунок голосів. Зовсім рідкістю є варіант приймати та розглядати скарги та звернення громадян.

  Тому при виникненні суперечностей щодо обсягу повноважень членів виборчих комісій пропонується звертатися до ст.20 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” 14.01.1998.

 3. Перевірка списків виборців.
 4. Слід звертати увагу на те, що не всі члени виборчих комісій вчасно проводять уточнення списків виборців. Тому треба мати на увазі, що відповідно до

  Ст.25 п.8: Дільнична виборча комісія уточнює список виборців, після чого він підписується головою та секретарем комісії і не пізніш як за 15 днів до дня виборів подається для загального ознайомлення виборців.

 5. Реєстрація та розгляд звернень до дільничних виборчих комісій.
 6. Не всі члени виборчих комісій знають, хто має право приймати заяви чи скарги від громадян. Така сама ситуація і з термінами розгляду звернень. Найбільшу плутанину викликає норма закону, яка визначає різні терміни для розгляду скарг громадян стосовно неточностей у списках виборців та інших звернень. Часто вони плутаються з розглядами скарг у суді чи просто між собою.

  Ст.21 п.13: Документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, його заступник, секретар або член комісії. Усі документи та звернення реєструються в порядку, встановленому комісією.

  Ст.22 ч.2: Рішення, дії або бездіяльність дільничної виборчої комісії можуть бути протягом трьох днів оскаржені до відповідної окружної виборчої комісії, а рішення, дії або бездіяльність окружної виборчої комісії - до відповідної територіальної виборчої комісії. Виборча комісія, до якої надійшла скарга, повинна розглянути її у триденний строк, а менш як за п'ять днів до дня виборів чи в день їх проведення - негайно, та видати заявникові мотивоване рішення.

  ч. 3. Рішення територіальної виборчої комісії може бути протягом трьох днів оскаржено в судовому порядку. Суд розглядає це питання у п'ятиденний строк, але не пізніш як за день до дня виборів. У разі визнання судом рішення територіальної виборчої комісії таким, що суперечить закону, воно вважається нечинним у цілому або в частині, що суперечить закону.

  ч. 4. Заяви, скарги про неправильність у списках виборців розглядаються судом протягом трьох днів, а якщо вони подані за три дні до дня виборів - негайно. Рішення суду є остаточним і підлягає виконанню в день прийняття рішення.

  ч.5. Заяви, подані до суду після зазначених у цій статті строків, розгляду не підлягають

  Ст.26 п.2: Виборцю надається право оскаржити невключення, неправильне включення до списку або виключення зі списку виборців, а також неточності у даних щодо нього. Заява про неправильності в списку виборців розглядається дільничною виборчою комісією, яка зобов'язана не пізніш як у дводенний термін, а напередодні й в день виборів - негайно, розглянути заяву, внести необхідні виправлення до списку або видати заявникові копію мотивованого рішення про відхилення його заяви. Це рішення може бути оскаржено до суду в порядку, встановленому цим Законом.

 7. Повідомлення про час і місце голосування.
 8. Майже для всіх членів комісій запитання про термін, коли виборці повинні бути повідомлені про дату, час і місце голосування виявляється легким. Хоча є й такі, в кого це викликає сумніви. Тому на цьому варто наголосити ще раз.

  Ст.39 п.2: Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 15 днів до дня виборів.

 9. Обмеження у проведенні передвиборчої агітації
 10. Перш за все треба мати на увазі, що для членів виборчих комісій ведення передвиборчої агітації заборонено.

  Спори викликає питання, чи можуть займатися агітацією представники влади, іноземці, військовослужбовці. Деякі члени виборчої комісії наполягають на тому, що не можуть агітувати кандидати та їх довірені особи. Це якраз той випадок, коли члени комісій заплуталися у виборчих законах, адже вони не впевнені чи можна проводити агітацію у переддень чи в день виборів.

  Пропонується більш сер‘езно поставитися до норм закону:

  Ст.36 п.2: Участь органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також осіб, які входять до складу виборчих комісій, у передвиборній агітації не дозволяється.

  Ст.36 п.3: Кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій проводять зустрічі з виборцями як на зборах, так і в іншій зручній для виборців формі.

  Ст.38 п.2: Забороняється проводити передвиборну агітацію особам, які не є громадянами України.

  Ст.38 п.3: Агітація в день виборів - розповсюдження виборчих листівок, плакатів, заклики до виборців голосувати за чи проти кандидатів або бойкотувати вибори в будь-який спосіб - забороняється.


  Ст.38 п.4: У день виборів у приміщеннях для голосування або поблизу них забороняється впливати на виборців шляхом усних чи письмових звернень. До закінчення голосування не допускається також оприлюднення по радіо та телебаченню результатів опитування виборців про те, за кого вони віддали свої голоси.

 11. Видача виборцю виборчого бюлетеня
 12. Аналіз дій членів виборчих комісій дає підстави для серйозних хвилювань. Дехто з них збирається крім передбачених Законом дій також зобов’язати виборця поставити підпис ще й на виборчому бюлетені або розписатися в ньому самому. Відповідно, всі виборчі бюлетені, видані такими членами комісій вважатися недійсними, а члени комісії будуть звинувачені у порушенні таємниці голосування або у спробі зірвати вибори, з усіма витікаючими з цього наслідками.

  Справа в тому, що вони плутаються у відмінностях виборчого законодавства. Всі ці дії вони повинні були виконувати під час виборів Президента у 1999 році.

  Слід відмітити, що велика кількість членів комісії вважає своїм обов’язком пояснювати виборцям як заповнювати виборчий бюлетень. Хоча законом це не регламентовано, та все ж зайвим не буде.

  Ст.40 п.8: Напередодні голосування з метою захисту виборчих бюлетенів від можливої їх фальсифікації на кожному з них ставлять свої підписи голова і секретар дільничної виборчої комісії.

  Ст.43 п.2: Виборчі бюлетені видаються виборцям членами дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців виборчої дільниці по пред'явленні виборцем паспорта або іншого документа, який посвідчує його особу. Про одержання виборчого бюлетеня (бюлетенів) виборець розписується в списку виборців.

 13. Надання допомоги виборцю, що не може самостійно заповнити виборчий бюлетень.
 14. Більшість членів комісій впевнена, що ні за яких умов вони не можуть допомагати виборцям у заповненні бюлетенів. Але дехто з них розповсюджує таке обмеження і на близьких родичів, а інколи і на будь-якого виборця взагалі. Цікаво, хто ж тоді допомагатиме?

  Ст.44 п.2: Виборець, який не має можливості самостійно заповнити бюлетень, може запросити до кабіни або кімнати для таємного голосування будь-яку іншу особу, крім членів виборчої комісії, уповноважених осіб місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, кандидатів, які балотуються по даному виборчому округу, їх довірених осіб.

 15. Закінчення голосування
 16. Виявляється, що не всі члени комісій забезпечуватимуть можливість проголосувати виборцю, який зайшов на виборчу дільницю перед самим її закриттям. На противагу такої думки наводимо відповідну статтю Закону:

  Ст.44 п.7: Всі виборці, які в момент закінчення строку голосування знаходяться у приміщенні для голосування, мають право проголосувати.

  В цій ситуації цікаво навести приклад Росії.

 17. Підрахунок голосів
 18. Чи не найбільшу кількість помилок члени дільничних виборчих комісій можуть наробити під час підрахунку голосів виборців, адже мало хто з них чітко усвідомлює послідовність дій. Не рідкістю буде підрахунок загальної кількості виборців та кількості виборців, що одержали виборчі бюлетені в самому кінці, перед складенням протоколу. Варіантів порядку підрахунку може бути багато, але, згідно Закону, повинен бути тільки один. Пропонуємо ще раз його переглянути:

  Ст.45 п.2: Під час підрахунку голосів дільнична виборча комісія повинна дотримуватися такої послідовності дій:

  1) після закінчення голосування виборча комісія гасить і підраховує невикористані виборчі бюлетені, запаковує їх в окремі пакети по кожному округу, раді. На пакеті зазначається номер виборчої дільниці, округу, найменування ради і кількість невикористаних бюлетенів. Пакет опечатується і підписується головою та секретарем комісії;

  2) виборча комісія за списком виборців встановлює загальну кількість виборців на дільниці, кількість виборців по кожному виборчому округу, а також загальну і по кожному виборчому округу кількість виборців, які одержали виборчі бюлетені;

  3) голова дільничної виборчої комісії в присутності членів комісії, а також інших осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути присутніми на засіданні комісії, перевіряє цілість відтиску печатки або пломби на виборчих скриньках, розкриває ці скриньки;

  4) комісія підраховує окремо в межах даної виборчої дільниці по кожному виборчому округу загальну кількість виборчих бюлетенів, що були у скриньках, та кількість бюлетенів, визнаних недійсними.

  Ст.45 п.5: Встановлена кількість недійсних виборчих бюлетенів заноситься до протоколу. Недійсні бюлетені запаковуються окремо по кожному виборчому округу із зазначенням на пакеті номера виборчої дільниці, виборчого округу, назви ради, до якої проводяться вибори. Запакований пакет підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії.

  Ст.45 п.6: Комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожного кандидата, а також кількість голосів виборців, які не підтримали жодного кандидата, жодного виборчого списку. Після цього виборчі бюлетені запаковуються із зазначенням на пакетах номера виборчої дільниці, виборчого округу, назви ради, до якої проводяться вибори. Запакований пакет підписується головою і секретарем дільничної виборчої комісії.

 19. Недійсні виборчі бюлетені

Визначення виборчих бюлетенів недійсними вимагає від членів дільничних виборчих комісій чіткого знання Закону, адже йдеться про врахування або неврахування голосів виборців. Нажаль, частина членів комісії дуже погано орієнтується у цьому питанні.

Недійсними в багатьох випадках визнаватимуться бюлетені, до яких вписано прізвища сторонніх осіб, в той час як в Законі чітко вказано їх до уваги не брати.

Чомусь не враховуватимуться і голоси тих виборців, що в квадратику навпроти прізвища кандидата виборець поставить позначку “-” (мінус), хоча в Законі зазначено, що виборець має право поставити будь-яку позначку.

Ст.44 п.3: У виборчому бюлетені для голосування по одномандатному виборчому округу виборець робить у квадраті напроти прізвища кандидата, за якого він голосує, позначку "плюс" або іншу, яка дає однозначну відповідь про волевиявлення виборця. Виборець може голосувати тільки за одного кандидата. У разі, коли виборець не підтримує жодного кандидата, він робить відповідну позначку у квадраті напроти слів: "Не підтримую жодного кандидата".

Ст.45 п.3: Недійсними визнаються виборчі бюлетені невстановленого зразка, бюлетені, на яких відсутні підписи, передбачені частиною восьмою ст.40 цього Закону, бюлетені, в яких голосуючим не зроблено жодної позначки. При голосуванні по одномандатних виборчих округах недійсними також вважаються бюлетені, в яких зроблено позначки в квадратах напроти прізвищ більш як одного кандидата. При голосуванні по одномандатних та багатомандатних виборчих округах недійсними вважаються і бюлетені, в яких зроблено позначки в квадратах напроти прізвища (прізвищ) кандидата (кандидатів) та напису: "Не підтримую жодного кандидата".

Ст.45 п.4: У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування.

Ст.45 п.7: Прізвища громадян, додатково вписані виборцями в бюлетені, до уваги не беруться.

Типові порушення прав виборців


Участь виборців у голосуванні значною мірою залежить від знання ними своїх виборчих прав та обов’язків. Від цього, у великій мірі, залежать і результати виборів. Адже для того, щоб проголосувати, виборцю необхідно знати хоча б самі елементарні норми виборчого законодавства. Наприклад, умовами для отримання виборчого бюлетеня є наявність даних виборця у списку виборців та пред’явлення документа, що посвідчує його особу, а голос виборця буде врахований тільки умові правильно заповненого бюлетеня.

 1. хто має право голосу
 2. Тільки близько половини виборців знають, що право обирати мають громадяни України, яким на день проведення виборів виповнилося 18 років.

  Ст.6 п.2: Право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, яким на день проведення виборів виповнилося 18 років і які проживають на території відповідних сіл, селищ, міст, районів у містах.

 3. ознайомлення зі списками виборців

Про своє включення до списку виборців громадяни отримують інформацію з кількох джерел. Тому дільничним комісіям варто серйозно поставитися до розсилання (рознесення) запрошень виборцям.

Ст.20 п.3: Дільнична виборча комісія завчасно сповіщає населення і вручає або надсилає виборцям запрошення із зазначенням дати проведення виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;

Ст.26 п.1: Кожному виборцю забезпечується можливість ознайомитися зі списком виборців в приміщенні дільничної виборчої комісії і перевірити правильність даних, що його стосуються.

Ст.39 п.2: Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 15 днів до дня виборів.

Ще більше уваги потрібно приділяти уточненню списків виборців, адже кожен четвертий виборець, дізнавшись, що про нього забули, не збирається добиватися включення у списки, а просто не голосуватиме. Кожен п’ятий шукатиме справедливості в органах місцевого самоврядування. І тільки трохи більше половини звернуться дійсно за призначенням – до дільничних виборчих комісій.

Ст.20 пп.1,2: Дільнична виборча комісія:

 1. перевіряє точність списку виборців на виборчій дільниці;
 2. забезпечує можливість ознайомлення виборців зі списком виборців, приймає і розглядає заяви про неправильності у списку виборців і вирішує питання про внесення відповідних змін до нього.

 1. розгляд скарг громадян
 2. Не всі виборці знають, до кого з членів дільничної виборчої комісії звертатися зі скаргами. Дехто обов‘язково шукатиме голову виборчої комісії, дехто секретаря, і лише одна четверта виборців знають, що зі скаргою можна звернутися до будь-кого з членів комісії.

  Ст.21 п.13: Документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, його заступник, секретар або член комісії. Усі документи та звернення реєструються в порядку, встановленому комісією.

  Практично повністю відсутності знання своїх прав у виборців по питаннях стосовно терміну розгляду заяв громадян у переддень та в день голосування.

  Ст.22 п.2: Виборча комісія, до якої надійшла скарга, повинна розглянути її у триденний строк, а менш як за п'ять днів до дня виборів чи в день їх проведення - негайно, та видати заявникові мотивоване рішення.

  Ст.26, п.2: Заява про неправильності в списку виборців розглядається дільничною виборчою комісією, яка зобов'язана не пізніш як у дводенний термін, а напередодні й в день виборів - негайно, розглянути заяву

 3. час голосування
 4. Майже неймовірним видається те, що тільки один з двадцяти виборців знає, коли починаються і коли закінчується голосування на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

  Незнання основною масою виборців термінів проведення голосування може впливати на участь їх у виборчому процесі, збільшувати або зменшувати потоки громадян на виборчих дільницях.

  Ст.39п.1: Голосування проводиться в день виборів або в день повторного голосування з 7 до 22 години.

 5. обмеження у проведенні агітації
 6. Вражаючими є твердження виборців, що певним суб’єктам виборчого процесу проводити агітацію дозволяється навіть у день виборів.

  Ст.38 п.3: Агітація в день виборів - розповсюдження виборчих листівок, плакатів, заклики до виборців голосувати за чи проти кандидатів або бойкотувати вибори в будь-який спосіб - забороняється.

  Менше третини виборців знають, що в день голосування на виборчій дільниці вони матимуть змогу ознайомитися з біографіями та програмами кандидатів. Всі інші, якщо побачать будь-яку подібну інформацію, звинувачуватимуть виборчу комісію у порушенні Закону. Агітаційні матеріали і агітація на виборчих дільницях та прилеглих до них територій в день виборів дійсно заборонена, але листівки з програмами кандидатів та їх біографічними даними, виготовлені на замовлення територіальної виборчої комісії, мають бути обов’язково розміщені на виборчих дільницях у доступному для виборців місці. Щоб пересічний виборець чітко усвідомлював різницю між агітацією та інформаційними матеріалами, потрібно проводити цілеспрямовані роз’яснення зі сторони дільничних виборчих комісій.

  Ст.41 п.6: У приміщеннях для голосування в доступних для виборців місцях повинна розміщуватися офіційна інформація про кандидатів, а також текст цього Закону.

 7. видача виборчих бюлетенів
 8. Лише трохи більше половини виборців будуть йти на виборчу дільницю для голосування, прихопивши з собою документ, що посвідчує їх особу.

  З досвіду проведення спостереження за процесом голосування, що набутий Комітетом виборців України, можна стверджувати, що видача бюлетеня без пред’явлення документа, що посвідчує особу виборця, є одним з найрозповсюдженіших порушень.

  Ст.43 п.2: Виборчі бюлетені видаються виборцям членами дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців виборчої дільниці по пред'явленні виборцем паспорта або іншого документа, який посвідчує його особу.

  Ст.44 п.1: Кожний виборець голосує особисто. Голосування за інших осіб не допускається.

 9. порядок заповнення виборчого бюлетеня
 10. Одним з найпоширеніших порушень виборчого законодавства, яке зустрічається практично на всіх виборах, є голосування виборців не в кабінках (кімнатах) для таємного голосування, а будь-де на виборчій дільниці.

  Не меншу проблему у роботі дільничних комісій у день виборів складає впевненість майже половини виборців, що голосування може відбуватися сімейно.


  Членам дільничних виборчих комісій варто в день голосування активно працювати з виборцями, персонально запрошуючи кожного для заповнення виборчого бюлетеня зайти до кабінки (кімнати) для голосування, просити заходити тільки по одному, пояснювати виборцям, чому потрібно робити саме так.

  Ст.44 п. 2: Виборчий бюлетень заповнюється голосуючим у кабіні або кімнаті для таємного голосування. При заповненні бюлетеня забороняється присутність будь-кого, крім голосуючого.

  В тому, що останнім часом вибори відбувалися занадто часто, як виявляється є свої плюси: практично всі виборці чітко знають як правильно заповнювати виборчий бюлетень. Та все ж членам виборчих комісій варто приділяти свій час при видачі виборцю бюлетеня для пояснень по його заповненню.

  Ст.44 п.5: Заповнений виборчий бюлетень голосуючий опускає у виборчу скриньку.

  Велику кількість проблем матимуть члени дільничних виборчих комісій з тими виборцями, що не можуть самостійно заповнити виборчий бюлетень, адже переважна більшість таких виборців проситимуть допомоги саме у них. Це чудово, що членів комісій вважають за безпристрасних порадників, а не за таких, що можуть вплинути на волевиявлення виборця, але такі дії будуть вважатися серйозним порушенням. Але ситуація виявиться набагато складнішою в тому випадку, якщо допомогти заповнити виборчий бюлетень попросять офіційного спостерігача – Закон цієї ситуації не регламентує. Частина взагалі нікому не дозволить допомагати собі, і тільки незначна кількість виборців знають, що робити в такій ситуації.

  Ст.44 п.2: Виборець, який не має можливості самостійно заповнити бюлетень, може запросити до кабіни або кімнати для таємного голосування будь-яку іншу особу, крім членів виборчої комісії, уповноважених осіб місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, кандидатів, які балотуються по даному виборчому округу, їх довірених осіб.

 11. голосування за межами виборчої дільниці
 12. У випадку, коли окремі виборці не можуть прибути у приміщення для голосування, переважна їх більшість звернеться до дільничних виборчих комісій, подавши заяву з проханням надати можливість проголосувати в місцях їх перебування. Невелика частина просто попросить іншого виборця проголосувати замість нього, з чим і доведеться боротися членам комісій. Але найбільше занепокоєння викликає факт, що десята частина виборців впевнені, що в даному випадку вони позбавляються права голосу. Тому виборчим комісіям слід проводити широку роз’яснювальну роботу серед такої категорії виборців. Також варто звертати їх увагу на строки подання заяв, адже нерідкими будуть випадки, що їх будуть приносити вже в день проведення голосування.

  Ст.43 п.4: У разі, коли окремі виборці за станом здоров'я або з інших поважних причин не можуть прибути у приміщення для голосування, дільнична виборча комісія за їх письмовою заявою доручає не менш як двом членам комісії організувати голосування в місцях перебування цих виборців. При цьому напередодні голосування робиться витяг із списку виборців за формою списку.

 13. перебування виборця на виборчій дільниці.
 14. Значною перешкодою для організації голосування на виборчій дільниці будуть частина виборців, які переконані, що в приміщенні для голосування вони можуть знаходитися стільки часу, скільки їм захочеться. Інші виборці обмежують своє перебування на дільниці терміном в п’ять хвилин, тобто у випадку утворення значної черги вони можуть де дочекатися можливості проголосувати і добросовісно покинути дільницю.

  Ст.41 п.5: Виборець може перебувати в приміщенні для голосування лише протягом часу, необхідного для голосування.

 15. Зняття з реєстрації кандидата з ініціативи суб‘єктів ч.3 ст.31.

Процедури та умови застосування права  Процедури та умови застосування права
Процедури реагування на порушення права  Процедури реагування на порушення права