За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право вільно обирати та бути обраним  Право вільно обирати та бути обраним

 
Практикумы
Вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Запитання та відповіді

З скільки днів до дня виборів виборці мають бути повідомлені про дату, час і місце проведення голосування?

(Ст.39 п.2:ЗУ “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”) Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніш як за 15 днів до дня виборів.

Як Ви можете дізнатися, чи включили Вас до списку виборців?

(Ст.26 :ЗУ “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”) Кожному виборцю забезпечується можливість ознайомитися зі списком виборців в приміщенні дільничної виборчої комісії і перевірити правильність даних, що його стосуються.

Чи може відбуватися голосування за межами виборчої дільниці?

Закон (частини 4—6 ст.8) передбачає можливість утворення виборчих дільниць і в місцях тимчасового перебування виборців - у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах, на суднах, які перебувають у день виборів, у плаванні, а також при представництвах України за кордоном та, як виняток, з дозволу Центральної виборчої комісії — у військових частинах. Такі виборчі дільниці входять до складу виборчих округів за місцем їх розташування, за місцем приписки судна або виборчого округу, визначеного Центральною виборчою комісією.

Хто не має права допомагати заповнювати виборчий бюлетень виборцю, який такої допомоги потребує? (ст. 44 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”) При заповненні бюлетеня забороняється присутність будь-кого, крім голосуючого. Виборець, який не має можливості самостійно заповнити бюлетень, може запросити до кабіни або кімнати для таємного голосування будь-яку іншу особу, крім членів виборчої комісії, уповноважених осіб місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, кандидатів, які балотуються по даному виборчому округу, їх довірених осіб.

Чи має право проголосувати виборець, який зайшов на виборчу дільницю за хвилину до її закриття, а часу для голосування йому потрібно значно більше?

(ст.44 п.7 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”) Всі виборці, які в момент закінчення строку голосування знаходяться у приміщенні для голосування, мають право проголосувати.

Яка черговості дій ДВК при підрахунку голосів?

(ст. 45 Закону України “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”) Під час підрахунку голосів дільнична виборча комісія повинна дотримуватися такої послідовності дій:

гасить і підраховує невикористані виборчі бюлетені;

встановлює загальну кількість виборців на дільниці;

кількість виборців по кожному виборчому округу, а також загальну і по кожному виборчому округу кількість виборців, які одержали виборчі бюлетені;

Голова виборчої комісії перевіряє цілість відтиску печатки або пломби на виборчих скриньках, розкриває ці скриньки;

комісія підраховує окремо в межах даної виборчої дільниці по кожному виборчому округу загальну кількість виборчих бюлетенів, що були у скриньках, та кількість бюлетенів, визнаних недійсними;

Складають протокол підрахунку голосів;

Підраховують кількість поданих голосів за кожного кандидата.

Що робити в випадку виявлення неточностей у списках виборців?

Згідно законодавства України дільнична виборча комісія перевіряє точність списку виборців на виборчій дільниці та забезпечує можливість ознайомлення виборців зі списком виборців, приймає і розглядає заяви про помилки та неточності у списку і вирішує питання про внесення відповідних змін до нього (на виборах народних депутатів України - Закон України "Про вибори народних депутатів" ст.13, на виборах Президента України - Закон України "Про вибори Президента України" ст.15, на виборах депутатів ВР АРК - Закон України "Про вибори депутатів ВР АРК" ст.13). На виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів кожному виборцю забезпечується можливість ознайомитися зі списком виборців в приміщенні дільничної виборчої комісії і перевірити правильність даних, що його стосуються (Закон України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" ст.26). Якщо має місце що характеризується умислом, наступає кримінальна відповідальність за Кримінальним Кодексом України. Згідно ст.128 (Підлог виборчих документів, приписка або неправильний підрахунок голосів) Підлог виборчих документів, приписка або завідомо неправильний підрахунок голосів, здійснені членом виборчої комісії або іншою посадовою особою, - карається позбавленням волі на строк від одного р. до п‘яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або штрафом від семи до п‘ятнадцяти офіціально встановлених мінімальних розмірів заробітної плати. Кожен громадянин має право оскаржити до дільничної, територіальної виборчої комісії або до суду допущені при складенні списку виборців неточності, в тому числі невключення, неправильне включення або виключення зі списку виборців, а також неточності у даних щодо нього. Скарга виборця, подана до дільничної виборчої комісії, має бути розглянута не пізніш як у дводенний термін, а напередодні і в день виборів – негайно. Дільнична виборча комісія зобов’язана внести необхідні виправлення до списку або видати заявникові копію мотивованого рішення про відхилення його заяви. Рішення суду є остаточним і підлягає виконанню в день прийняття рішення. Рішення дільничної виборчої комісії з даного питання може бути оскаржено до районного (міського) суду за місцем розташування відповідної дільниці (ст.238 Цивільного Процесуального Кодексу України).

Скільки часу може знаходитися виборець у приміщенні для голосування?

Ст.41 п.5: Виборець може перебувати в приміщенні для голосування лише протягом часу, необхідного для голосування.

Куди подіти свій бюлетень після його заповнення?

Ст.44 п.5: Заповнений виборчий бюлетень голосуючий опускає у виборчу скриньку.

Якщо Ви за станом здоров’я не можете прийти на виборчу дільницю?

Треба звертатися до дільничних виборчих комісій, подавши заяву з проханням надати можливість проголосувати в місцях їх перебування. Ст.43 п.4: У разі, коли окремі виборці за станом здоров'я або з інших поважних причин не можуть прибути у приміщення для голосування, дільнична виборча комісія за їх письмовою заявою доручає не менш як двом членам комісії організувати голосування в місцях перебування цих виборців. При цьому напередодні голосування робиться витяг із списку виборців за формою списку.

Скільки складається примірників протоколу?

(п.10, ст.45 Закону України“Про вибори депутатів” Три. Перший примірник протоколу разом із пакетами виборчих бюлетенів негайно передається до відповідної окружної (територіальної) виборчої комісії, другий - відразу вивішується в приміщенні дільничної комісії для загального ознайомлення, третій - зберігається у справах дільничної виборчої комісії.


Процедури реагування на порушення права  Процедури реагування на порушення права