За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГоловнаПошукДопомогаМетодики   Навчальний практикум   Путівник   Документи   Судова практика
 
Надішліть ваші зауваження чи побажанняБібліотека   Словник   Ресурси інтернет
  Нормативний документ  
Про затвердження положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання (витяг)
20.07.96 :: Нормативний документ
Бібліографічний описПовний текстЗв'язок з ресурсамиЗв'язок по розділам знань

Про затвердження положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання (витяг)

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 20 липня 1996 р. N 780

(Витяг)

Про затвердження Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання

Із змінами і доповненнями, внесеними постановами КМ від 19 березня 1997 року N 245,

1. Загальна частина

1. Мисливське господарство - галузь, завданням якої є використання, охорона і відтворення мисливських тварин, надання послуг мисливцям щодо проведення полювання, розвиток мисливського спорту і мисливського собаківництва.

2. До мисливських тварин належать:

а) птахи: гагари, норці, лебеді, гуси, качки, курині, лиска, курочка водяна, пастушок, погонич, деркач, дрофа, стрепет, кулики, голуби;

б) звірі: хохуля, кріт, кріль дикий, заєць-біляк, заєць-русак, білка, бабак, бобер, нутрія вільна, ондатра, єнотовидний собака, лисиця, вовк, ведмідь, куниця лісова, куниця кам'яна, горностай, норка європейська, норка американська, тхір лісовий, тхір степовий, перегузня, борсук, видра, кіт лісовий, рись, кабан, лань, олень благородний, олень плямистий, козуля, лось, муфлон, зубр.

Мисливські тварини, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь, є природним ресурсом загальнодержавного значення і становлять державний мисливський фонд.

3. Мисливськими угіддями є всі ділянки суші і водного простору (ліси, поля, луки, болота, озера тощо), на яких водяться мисливські тварини і які можуть бути використані для мисливського господарства або добування (відлову, відстрілу) цих тварин.

На територіях природно-заповідного фонду, в його охоронних зонах мисливські тварини можуть добуватись у порядку, визначеному законодавством та відповідно до положень про ці території.

4. Мисливство - це вид спеціального використання тваринного світу шляхом добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь, з метою задоволення матеріальних, рекреаційних потреб громадян та інших суспільних потреб.

5. Полювання - це сукупність дій людини, спрямованих на пошук, вистежування, переслідування з метою добування і саме добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь.

Згідно із законодавством здійснюється промислове добування та спортивно-любительське полювання на мисливських тварин.

6. Відносини у галузі використання, охорони та відтворення державного мисливського фонду регулюються цим Положенням та іншими актами законодавства.

7. Державне управління в галузі ведення мисливського господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Севастопольська міська державні адміністрації, спеціально уповноважений державний орган у галузі ведення мисливського господарства, яким є Мінлісгосп та його органи на місцях.

Рішення Мінлісгоспу щодо ведення мисливського господарства та здійснення полювання, розвитку мисливського спорту і мисливського собаківництва, порядку видачі посвідчень мисливця, прийняті в межах його компетенції, є обов'язковими для виконання користувачами мисливських угідь, а також громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які займаються полюванням або розведенням мисливських собак, ловчих звірів і птахів.

ІІІ. Право на полювання

14. Документами на право полювання є посвідчення мисливця, контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита, дозвіл на добування мисливських тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо), а також дозвіл на користування вогнепальною мисливською зброєю, арбалетом, луком, паспорт на собак мисливських порід, ловчих звірів і птахів з допуском до полювання у разі їх використання під час полювання. Контрольна картка діє протягом одного мисливського сезону.

Посвідчення мисливця видається Мінлісгоспом та його органами на місцях після складання громадянином екзамену за відповідною програмою.

Порядок видачі посвідчення мисливця і контрольної картки встановлюється Мінлісгоспом.

Розмір плати за видачу посвідчення мисливця і контрольної картки встановлюється Мінлісгоспом за погодженням з Мінфіном.

(пункт 14 змінено згідно з постановою КМ N 245 від 19.03.97 р.)

15. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть здійснювати полювання на території України з дотриманням вимог цього Положення. При цьому посвідчення мисливця, видані відповідними установами іноземних держав, визнаються дійсними.

Умови організації полювання для цих осіб, розмір плати за надані послуги і добуту продукцію визначаються відповідними договорами, що укладаються між іноземними юридичними особами або громадянами і користувачем мисливських угідь на основі правил, затверджених Мінлісгоспом.

ІV. Громадські мисливські організації

16. У веденні мисливського господарства, раціональному використанні, охороні та відтворенні державного мисливського фонду, здійсненні полювання, розвитку мисливського спорту і мисливського собаківництва беруть участь громадські мисливські організації, які діють на підставі своїх статутів, керуються цим Положенням та іншими актами законодавства.

Мисливець, який має документи, зазначені в пункті 14 і є членом громадської мисливської організації, може здійснювати полювання на пільгових умовах в мисливських угіддях, що надані у користування цій організації за наявності членського квитка даної громадської організації. Ці пільги не поширюються на мисливців, які не є членами громадських мисливських організацій.

V. Правила і терміни полювання

17. Добування парнокопитних тварин, ведмедя, куниць лісової та кам'яної, норки американської, тхора лісового, бобра, нутрії вільної, ондатри, бабака і білки здійснюється відповідно до лімітів, що затверджуються на мисливський сезон Мінекобезпеки за поданням Мінлісгоспу на підставі пропозицій користувачів мисливських угідь, погоджених з державним органом лісового господарства та органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя.

Добування інших мисливських тварин регулюється нормами відстрілу, які встановлюються на мисливський сезон державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за погодженням з органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя.

18. Полювання на ведмедя, кабана, лань, оленів благородного та плямистого, козулю, лося, муфлона здійснюється за ліцензіями, які видаються Мінлісгоспом.

Вартість ліцензій визначається Мінлісгоспом за погодженням з Мінфіном.

19. Промислове добування білки, бабака, бобра, нутрії вільної, ондатри, єнотовидного собаки, лисиці, куниць лісової і кам'яної, норки американської, тхора лісового дозволяється мисливцям, які уклали з користувачами мисливських угідь договори на здавання хутра та іншої продукції полювання, добутої на закріплених за мисливцями ділянках угідь за ліцензіями державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя. Вартість ліцензій визначається державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за погодженням відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Севастопольською міською державними адміністраціями.

Ділянки для промислового добування зазначених мисливських тварин закріплюються користувачем мисливських угідь на термін не менше 5 років. Мисливці, за якими закріплено ці ділянки, мають переважне право на поновлення зазначеного терміну. У разі невиконання мисливцем визначених умов договір може бути розірвано достроково.

Списки мисливців, що займаються промисловим добуванням зазначених мисливських тварин, і закріплених за ними ділянок мисливських угідь затверджуються державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за поданням користувача мисливських угідь.

20. Спортивно-любительське полювання на пернату дичину, кроля дикого, зайця-русака, єнотовидного собаку, лисицю здійснюється за відстрільними картками, що видаються користувачами мисливських угідь. Вартість відстрільних карток установлює користувач мисливських угідь.

Добування кротів, водяних полівок, ховрахів та хом'яків здійснюється за погодженням з користувачем мисливських угідь, при цьому наявність посвідчення мисливця не обов'язкова.

21. Добування вовків, бродячих собак і котів, сірих ворон, сорок, граків здійснюється мисливцями в мисливський сезон під час полювання на інші види дичини або за дозволами користувачів мисливських угідь спеціально створеними з цією метою бригадами мисливців.

Добування цих тварин не в мисливський сезон або в заборонених для полювання місцях здійснюється бригадами мисливців з дозволу державних органів лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за письмовими заявами користувачів мисливських угідь.

Користувачі мисливських угідь можуть безоплатно забезпечувати мисливців, що добувають зазначених тварин, набоями та іншим необхідним спорядженням, установлювати для них відповідні винагороди або пільги.

Добування протягом року зазначених тварин входить до службових обов'язків працівників, уповноважених на охорону мисливських угідь, і здійснюється ними без спеціального на те дозволу.

Добування лисиць і єнотовидних собак протягом року у місцях інтенсивного розведення дрібної дичини здійснюється працівниками мисливських господарств за дозволом державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя.

26. До полювання прирівнюється:

перебування осіб в межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування) з будь-якою стрілецькою зброєю (в тому числі арбалетом, луком), або з капканами та іншими знаряддями добування диких звірів і птахів, або з мисливськими собаками чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання;

перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання, або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю (в тому числі арбалетом, луком).

До полювання не прирівнюються перераховані дії осіб, пов'язані з виконанням ними службових обов'язків, а також знищення мишеподібних гризунів - шкідників сільського господарства.

30. Забороняється:

а) полювання без посвідчення мисливця і контрольної картки обліку добутої дичини та порушень правил полювання (крім випадків, зазначених в другому абзаці пункту 20), або з посвідченням іншого мисливця;

(підпункт "а" пункту 30 доповнено згідно з постановою КМ N 245 від 19.03.97 р.)

б) полювання без відповідного дозволу (ліцензії, відстрільної картки тощо);

в) полювання на мисливських тварин у заборонені терміни;

г) полювання у недозволених місцях, а також в угіддях, не зазначених у дозволі;

д) полювання на тварин, заборонених для добування або не зазначених у дозволі;

е) добування мисливських тварин понад встановлену дозволом норму;

є) полювання з використанням авіації;

(підпункт "є" пункту 30 змінено згідно з постановою КМ N 245 від 19.03.97 р.)

ж) полювання із застосуванням штучного освітлення, пристроїв для нічного полювання, включаючи прилади нічного бачення, отруйних речовин, петель, підрізів, закотів, гачків, самострілів, ловчих ям;

(підпункт "ж" пункту 30 змінено згідно з постановою КМ N 245 від 19.03.97 р.)

з) полювання з під'їзду автомототранспорту та плавучих засобів з мотором;

и) полювання з порушенням установленого для певної території порядку здійснення полювання;

і) полювання з мисливськими собаками, ловчими звірами і птахами без наявності на них паспорта з допуском до полювання;

ї) полювання з застосуванням руйнування жител звірів, бобрових загат, гнізд птахів (крім гнізд сірої ворони, сороки та інших птахів у процесі проведення заходів, спрямованих на регулювання їх чисельності), загазовування чи заливання нір звірів (крім випадків відлову окремих видів хутрових звірів з метою їх розселення);

й) полювання на тварин, які перебувають у скрутному становищі або зазнають лиха (переправляються водою або по льоду, рятуються від пожежі, повені тощо);

к) відловлення та утримання в неволі диких звірів і птахів без спеціального на це дозволу (крім випадків рятування тварин, які зазнають лиха, про що негайно має бути повідомлено органи мисливського чи лісового господарства або охорони навколишнього природного середовища);

л) полювання з використанням не мисливської вогнепальної зброї, пневматичної зброї, нарізних вкладишів, напівавтоматичної або автоматичної зброї з магазинами більш як на два патрони.

(підпункт "л" пункту 30 доповнено згідно з постановою КМ N 245 від 19.03.97 р.)

м) полювання з мисливською зброєю на користування якою немає відповідного дозволу або з мисливською зброєю, яка належить іншій фізичній особі без її присутності;

н) полювання на пернату дичину і хутрових звірів з арбалетом, луком;

о) полювання з вогнепальною мисливською зброєю на відстані ближче 200 метрів від будівель населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей;

п) полювання на копитних тварин та ведмедя з використанням малокаліберної гвинтівки під патрон кільцевого запалювання або набоїв, споряджених картеччю і шротом, а також полювання з нарізною вогнепальною мисливською зброєю на пернату дичину та хутрових звірів (при спортивно-любительському полюванні);

р) транспортування добутих диких копитних тварин або їх частин без відмітки в дозволі про їх добування;

с) допускання собак в мисливські угіддя без нагляду;

т) збирання яєць птахів без спеціального дозволу;

у) збирання без дозволу користувача мисливських угідь скинутих рогів лані, оленя, козулі, лося, загиблих тварин або їх частин;

ф) руйнування, нищення або псування штучних гніздищ, солонців, годівниць для звірів і птахів, посівів кормових рослин, мисливських вишок, вказівних знаків, вивісок та інших атрибутів мисливського господарства, капканів, принад для вовків тощо.

Дії, зазначені в підпунктах "а" - "с" цього пункту, кваліфікуються як незаконне полювання.

48. Порушення законодавства в галузі ведення мисливського господарства та полювання тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних осіб від відшкодування в повному обсязі збитків, завданих мисливському господарству.

Такси для нарахування розміру стягнення за збитки, завдані мисливському господарству, затверджуються Мінлісгоспом і Мінекобезпеки за погодженням з Мінфіном.