ЗАКОН УКРАЇНИ
ПРО ПІДПРИЄМСТВА В УКРАЇНІ
Стаття 1. Підприємство та його основні цілі
1. Підприємство - основна організаційна ланка народного господарства України. Підприємство - самостійний господарюючий статутний суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу). [Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття]
Підприємство має самостійний баланс, розрахункові (поточні) та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також знак для товарів і послуг. [Про внесення до деяких законів України змін щодо відкриття] N 725/97-ВР від 16.12.97 р.) [Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щ] (частину 2 пункту 1 статті 1 змінено згідно із Законами: N 75/95-ВР від 28.02.95 р.,
Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб.
2. Підприємство здійснює будь-які види господарської діяльності, якщо вони не заборонені законодавством України і відповідають цілям, передбаченим статутом підприємства.
3. У разі збиткової діяльності підприємств держава, якщо вона визнає продукцію цих підприємств суспільно необхідною, може надавати таким підприємствам дотацію, інші пільги.
Стаття 2. Види підприємств
[Про внесення змін до Закону України "Про підприємства в Україні"]
1. В Україні можуть діяти підприємства таких видів:
приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи;
колективне підприємство, засноване на власності трудового колективу підприємства;
господарське товариство;
підприємство, яке засноване на власності об'єднання громадян;
комунальне підприємство, засноване на власності відповідної територіальної громади;
державне підприємство, засноване на державній власності, в тому числі казенне підприємство. Особливості створення, ліквідації, реорганізації, управління та діяльності казенного підприємства встановлюються розділом VІІІ цього Закону. х республік та інших держав. Створення таких підприємств регулюється окремим законодавством України. [Про внесення змін до Закону України "Про підприємства в Україні"] (пункт 1 статті 2 змінено згідно із Законом N 72/98-ВР від 04.02.98 р.)
2. Відповідно до обсягів господарського обороту підприємства і чисельності його працівників (незалежно від форм власності) воно може бути віднесено до категорії малих підприємств.
До малих підприємств належать новостворювані та діючі підприємства:
у промисловості та будівництві - з чисельністю працюючих до 200 чоловік;
в інших галузях виробничої сфери - з чисельністю працюючих до 50 чоловік;
у науці і науковому обслуговуванні - з чисельністю працюючих до 100 чоловік;
у галузях невиробничої сфери - з чисельністю працюючих до 25 чоловік;
у роздрібній торгівлі - з чисельністю працюючих до 15 чоловік.
Особливості створення і діяльності малих підприємств встановлюються законодавством України.
У республіці можуть діяти інші види та категорії підприємств, у тому числі орендні, створення яких не суперечить законодавчим актам України.
Стаття 3. Об'єднання підприємств
3. Об'єднання є юридичною особою, може мати самостійний і зведений баланси, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.
Реєстрація об'єднання провадиться в порядку, встановленому цим Законом для підприємства.