За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право на презумпцію невинуватості  Право на презумпцію невинуватості

 
Общая часть
Вступ

Одним з найважливіших здобутків сучасного демократичного суспільства є запроваджений і закріплений в законі принцип, за яким кожна підозрювана або обвинувачена в скоєнні злочину людина вважається невинуватою, доки її вину не буде доведене в судовому процесі і встановлено у вироку, що набрав законної сили. Так, у ст. 6 Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено: “До законного підтвердження вини передбачається що обвинувачений у злочині невинуватий”.

Взагалі, презумпція невинуватості означає, що всі процесуальні дії і примусові заходи орієнтовані на можливість винесення в результаті розгляду виправдувального вироку. Тому з підозрюваним, обвинуваченим або підсудним необхідно поводитися коректно, не принижуючи його людської гідності. При цьому не слід переходити межу, що відокремлює дотримання принципу і зловживання їм.

У п. 2 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини, 1950 року, закріплюється стандарт, згідно з яким вина особи повинна бути доведена в судовому процесі незалежним і об'єктивним судом з дотриманням процесуальних норм. Суд повинен перевірити докази неупереджено і, у випадку сумніву щодо винності людини, винести рішення на користь особи. Принцип презумпції невинуватості забороняє владі висловлюватись про обвинуваченого, спираючись на інформацію отриману на “попередньому слідстві”.

Також принцип презумпції невинуватості встановлює обов’язок органів кримінального переслідування довести вину обвинуваченого. Ні закон, ні суд не вправі виходити з вини обвинуваченого і покладати на нього тягар доведення власної невинуватості.

Принцип презумпції невинуватості повинен дотримуватися і засобами масової інформації. Їхні репортажі не можуть ґрунтуватися на упередженій думці про винуватість обвинуваченого, а повинні постійно орієнтуватися на можливість винесення виправдувального вироку.

Вимоги, що стосуються доведення винуватості особи, передбачають, що суд винесе виправдувальний вирок у випадку відсутності переконання у винуватості обвинуваченого. Відповідно до загальноприйнятого принципу значні і нездоланні сумніви відносяться на користь обвинуваченого. Чисто абстрактні і теоретичні сумніви при цьому, не можуть бути визначальними. Важливими є такі сумніви, що пов'язані з об'єктивними обставинами справи і очевидні для кожної критично мислячої і розумної людини.Ключові слова  Ключові слова