За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право громадян на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, попереднього слідства та суду  Право громадян на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, попереднього слідства та суду

 
Общая часть
Вступ

У ст.29 Конституції України проголошується, що кожній людині гарантується свобода та особиста недоторканність. Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, які визначені законом. Кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання. Ця правова норма має реально захищати людину від незаконного позбавлення волі і вже починає втілюватися в життя. У 1999р. обвинувачуваними, стосовно яких прокурори обрали запобіжний захід – тримання під вартою, та їх адвокатами оскаржено до суду 2623 таких рішення. З них судами задоволене 938 скарг, або кожна третя. Крім того, із залу суду під час судового розгляду кримінальних справ звільнено з-під варти 9294 особи як такі, що скоїли не умисні або не тяжкі злочини і їх не доцільно було ізолювати від суспільства.

Виходячи з інформації Уповноваженого з прав людини в Україні, є підстави стверджувати, що реалізація конституційного положення про судовий захист прав і свобод громадян подекуди зводиться нанівець через помилки та порушення законності, які допускають у своїй діяльності органи, що здійснюють попереднє слідство та дізнання.

Так, у 1999р. суди через неповноту слідства, грубі порушення вимог кримінального та кримінально-процесуального законодавства, які неможливо усунути під час судового розгляду справ, запобігаючи безпідставному притягненню громадян до кримінальної відповідальності, повернули 25,7 тис. кримінальних справ (кожну десяту з розглянутих) для проведення додаткового розслідування. Значна частина цих справ після з'ясування усіх обставин закривається органами попереднього слідства за відсутністю доказів. Уповноважений вважає, що у такий спосіб нерідко приховуються факти безпідставного притягнення громадян до кримінальної відповідальності та допущені органами попереднього слідства порушення законності.

Проте все більше суддів починають проявляти максимальну об'єктивність та неупередженість під час винесення вироків. Так, у 1998–1999 рр. звільнено від кримінальної відповідальності за реабілітуючими підставами 490 осіб, виправдано 472 особи, тобто у судовому порядку визнано незаконним притягнення до кримінальної відповідальності 962 осіб.

Викликає занепокоєння те, що в багатьох випадках обвинувачення грунтується лише на зізнаннях самих обвинувачуваних, які вони давали, як правило, на початковій стадії розслідування. Пізніше вони відмовляються від своїх свідчень, посилаючись на те, що такі зізнання дали під впливом шантажу, залякування, фізичного насильства та інших недозволених методів слідства.

Як зазначив на 4-му з'їзді суддів України 15 грудня 1999р. Голова Верховного Суду України В. Ф. Бойко, у роботі державних правоохоронних органів трапляється чимало недопустимих хиб: від фальсифікації протоколу допиту особи, що взагалі не допитувалась, відтворення обстановки події злочину незрячим підозрюваним до заподіяння тілесних ушкоджень невинуватому громадянину.

Так, у судовому засіданні в процесі слухання справи по обвинуваченню гр. Н. за ст.102 КК України (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) Новозаводським районним судом м. Чернігова під час допиту свідка Д. було встановлено, що при провадженні попереднього слідства слідчий не викликав свідка для дачі пояснень, а допитав його по телефону, після чого протокол допиту був доставлений йому додому кур'єром для ознайомлення.

На жаль, окремі судді, виявляючи безпринципність, переконавшись у відсутності доказів щодо скоєння підслідним злочину, замість того щоб захистити порушені права громадянина і винести виправдувальний вирок, направляють справи на додаткове розслідування.

У 1999р. суди задовольнили 1419 скарг громадян на незаконні дії слідчих органів, або 39,6% тих, що надійшли, постановили 7908 окремих ухвал, у тому числі 3346 – про порушення законності при провадженні дізнання та попереднього слідства. Третину ухвал постановлено у зв'язку з грубими порушеннями процесуальних строків слідства та тримання під вартою. Кожна десята ухвала пов'язана з порушенням права громадян на захист, закріпленого в ст.59 Конституції України

Зростання порушень прав громадян під час судового розгляду справ засвідчує також про необхідність якомога швидкого проведення реформи судової гілки влади. Тим самим ще раз підкреслюється нагальна необхідність послідовного втілення у життя нашої держави загальноєвропейських цінностей, де пріоритетом усіх правовідносин є права і свободи людини і громадянина.

У зв'язку з тим, що 28 червня 2001р. закінчується термін дії "Перехідних положень" Конституції України, а тому вирішення питання про взяття під варту якнайшвидше має бути передане судовим органам шляхом внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України.Ключові слова  Ключові слова