За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

ПРАВО НА ФІЗИЧНУ НЕДОТОРКАНІСТЬ  (ЗАБОРОНА КАТУВАНЬ, НЕЛЮДСЬКОГО АБО ТАКОГО, ЩО ПРИНИЖУЄ  ПОВОДЖЕННЯ ТА ПОКАРАННЯ)  ПРАВО НА ФІЗИЧНУ НЕДОТОРКАНІСТЬ (ЗАБОРОНА КАТУВАНЬ, НЕЛЮДСЬКОГО АБО ТАКОГО, ЩО ПРИНИЖУЄ ПОВОДЖЕННЯ ТА ПОКАРАННЯ)

 
Практикумы
Застосування засобів фізичного та психологічного впливу відносно особи, що затримана або заарештована.
Процедури реагування на порушення

У випадку порушення кримінальної справи дії відповідних осіб звичайно кваліфікується як "Зловживання владою" (ст. 165 КК України), “Перевищення влади або службових повноважень” (ст.166 КК України ), "Примушення давати показання" (ст. 175 КК України), "Перешкоджання явці свідка, потерпілого, експерту, примушування їх то відмови від дачі показань чи висновку, підкуп цих осіб або погроза помстою за раніше дані показання чи висновок”.(ст. 180 КК України).

Українське законодавство не містить положень про спеціальні процедури розслідування справ по фактах катувань або неналежного поводження. Інакше кажучи, такі розслідування відбуваються за процедурою, встановленою для розслідування інших кримінальних справ. Одержання прокурором, слідчім, суддею відомостей про скоєння злочину зобов’язує їх прийняти вмотивоване рішення про порушення кримінальної справи, або про відмову в порушенні такої справи. Таким чином, українське законодавство в цілому не перешкоджає проведенню ефективного розслідування по справах про катування та неналежне поводження.

В разі визнання факту посягання на фізичну недоторканість особи, у потерпілих чи інших осіб (наприклад спадкоємців, в разі смерті потерпілого) виникає право на відшкодування шкоди (документ Т-1).

Незалежно від “включення” передбачених законом внутрішніх процедур реагування та розгляду таких ситуацій, потерпілим та іншим зацікавленим особам слід негайно подати заяву до керівництва відповідного правоохоронного органу та до прокуратури (документ Т-2) Як свідчить практика така заява здатна суттєво вплинути на розгляд справи. Особі, яка знаходиться в місці позбавлення волі адміністрацією не може бути відмовлено в наданні можливості подати заяву (скаргу). Листи до прокурора від осіб, які утримуються в місцях позбавлення волі, не підлягають перевірці, цензурі або затриманню адміністрацією місця позбавлення волі.

Не існує єдиної стандартної форми такої заяви, але в заяві мають обов’язково бути:

1. Точна адресація – назва органу чи посадової особи, до якої звертається заявник.

2. Повна інформація про заявника, його процесуальний статус.

3. Повний та детальний виклад фактичних обставин справи.

4. Бажано додати копії відповідних документів (наприклад, медичні документи: довідка про виклик швидкої медичної допомоги, про огляд лікаря, тощо), якщо особа не позбавлена волі і має можливість надати ці документи. В разі, якщо заявнику, який знаходиться в місці позбавлення волі, не було надано медичної допомоги, то слід вказати до кого заявник звертався.

5. Слід навести посилання на свідків, вказавши максимум інформації про них.

6. Навести інші факти, що підтверджують заяву.

7. Чітко сформульовані вимоги щодо проведення розгляду обставин, витребування пояснень, порушення кримінальної справи тощо.

Процедура розгляду такої заяви визначається загальними вимогами.

Слід пам’ятати, що згідно з Конституцією України у випадку порушення особистих прав та свобод особа має право на судовий захист. Це право забезпечується належним правом на подання судового позову про захист відповідного права. На жаль, для сучасної України така практика судового захисту ще не набула широкого поширення, обмежуючись небагатьма стандартними ситуаціями

Потерпілі та інші зацікавлені особи (що мають відповідні повноваження) можуть подати позов до суду про визнання неправомірності дій відповідних осіб та відшкодування шкоди. Суд не вправі відмовити в прийнятті такого позову, якщо виконані загальні процесуальні вимоги (док Т-2).


Типові ситуації порушення права  Типові ситуації порушення права
Судова та позасудова практика  Судова та позасудова практика