За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГлавнаяПоискПомощьМетодики   Учебный практикум   Путеводитель   Документы   Судебная практикаУкраинский Русский
 
Присылайте ваши замечания и пожеланияБиблиотека   Словарь   Ресурсы интернет
  Методика   

Право громадян на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, попереднього слідства та суду  Право громадян на відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, попереднього слідства та суду

 
Практикумы
Відшкодування шкоди завданої незаконними діями органів дізнання, слідства, прокуратури та суду.
Типові ситуації порушення права

Причини помилкових рішень у кримінальному і цивільному процесі можуть бути як об'єктивними, так і суб'єктивними.

Зокрема, при постанові рішення вже по цивільній справі про відшкодування збитку, заподіяного громадянину незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду, можуть зустрічатися наступні види порушень (при цьому для реагування на порушення дивися методику “Право на судовий захист”):

1) винесення в процесі підготовки справи чи безпосередньо судового розгляду ухвал суду, в яких не було потреби (лат. extra petita). Прикладом вищевикладеного (лат. minus petita) може бути справа, розглянута у Ніколаєвському обласному суді в липні 1996 р. за позовом громадянина В. про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної йому (законними діями органів попереднього слідства, прокуратури і суду). Суд, правильно застосувавши норму права у відношенні майнового відшкодування шкоди, не зовсім вірно оцінив заподіяння моральної шкоди.

2) недостатність і неповнота задоволення позовних вимог у рішенні, при підтвердженні їх правомірності доказовим матеріалом (лат. minus petita). Показовими прикладами винесення (лат. extra і minus petita) може бути справа про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним осудом подружжя Н., розсуд якої тривав п'ять років і завершився тільки в лютому 1996 р. У липні 1991 р. Н. звернувся в Жовтневий районний суд м. Одеси з позовом до УВС Одеської обласної ради народних депутатів про відшкодування шкоди, заподіяні йому незаконним осудом.

Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 19 квітня 1995 р. позовні вимоги Н. про відшкодування заробітної плати, судових витрат і сум по оплаті послуг адвоката залишені без розгляду, а в інших вимогах позов удоволений цим рішенням частково (стягнено з податкової інспекції на користь Савченко Н.Г. 645000 крб. і 10 000000 крб. моральної шкоди).

Після цього тривав ще цілий ряд визначень судової колегії по цивільних справах вже Миколаївського обласного суду, а потім і протест у порядку нагляду заступника прокурора Миколаївської області про скасування рішення заводського районного суду м. Миколаєва, однак повного визнання і відшкодування заподіяного збитку подружжя Н. не одержали.

3) задоволення вимог позивача в більший мірі, чи ж їхнє повне залишення без належної перевірки і дослідження ( лат .plus petita). З приводу plus petita можна привести досить розповсюджений і в наші дні приклад, описаний у юридичній літературі. М. пред'явила в суд позов до Московського Управління транспортної міліції про відшкодування шкоди в зв'язку з втратою годувальника. Вона посилалася на те, що її чоловік М. був затриманий працівниками міліції і доставлений у відділення, де через кілька годин помер. Люберецкий міський народний суд Московської області в позові відмовив, оскільки смерть М. наступила в результаті отруєння етиловим спиртом. Судова колегія по цивільних справах Московської області скасувала це рішення в зв'язку з не дослідженням обставин справи. Як було відзначено, смерть М. дійсно настала від отруєння етиловим спиртом, але суд не перевірив, чи було б врятоване життя потерпілого, якби його вчасно помістили в медвитверезник або надали медичну допомогу.


Процедури застосування та реагування на порушення права  Процедури застосування та реагування на порушення права
Судова та позасудова практика  Судова та позасудова практика