За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГоловнаПошукДопомогаМетодики   Навчальний практикум   Путівник   Документи   Судова практика
 
Надішліть ваші зауваження чи побажанняБібліотека   Словник   Ресурси інтернет
  Методика  
Право вільно обирати та бути обраним
Запитання-відповіді
Александров Р.М. :: Методика
Бібліографічний описЗмістЗв'язок з ресурсамиЗв'язок по розділам знань

Запитання-відповіді

Хто має право голосувати?

(ст. 2 Закону України“Про вибори Президента України”) Вибори Президента України є загальними: право обирати мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Не мають права голосу громадяни, визнані судом недієздатними.

Коли проводиться голосування?

(ч. 1, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”) Голосування проводиться в день виборів або в день повторного голосування з восьмої до двадцятої години.

Чи дозволяється на виборчій дільниці в день виборів розміщувати програми кандидатів?

Агітаційні матеріали і агітація на виборчих дільницях та прилеглих до них територій в день виборів заборонена, але листівки з програмами кандидатів та їх біографічними даними, виготовлені на замовлення територіальної виборчої комісії, мають бути обов’язково розміщені на виборчих дільницях у доступному для виборців місці. Щоб пересічний виборець чітко усвідомлював різницю між агітацією та інформаційними матеріалами, потрібно проводити цілеспрямовані роз’яснення зі сторони дільничних виборчих комісій.

Хто в день виборів має право агітувати?

(ч. 15, ст.33. Закону України “Про вибори Президента України”) Забороняється проведення в день, що безпосередньо передує дню виборів, та в день голосування передвиборної агітації у будь-якій формі.

Що повинен мати виборець для отримання виборчого бюлетеня?

(ч. 8, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”) Виборчі бюлетені видаються виборцям членами дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців по відповідній виборчій дільниці за умови пред'явлення виборцем документа, що посвідчує його особу. Член дільничної виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень, розписується у визначених місцях на виборчому бюлетені та контрольному талоні. Забороняється робити на бюлетенях будь-які позначки, за якими можна було б встановити особу виборця. Виборець розписується за отримання виборчого бюлетеня у визначеному місці на контрольному талоні та у списку виборців.

Замість кого виборець може отримати виборчий бюлетень?

(ч. 7, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”) Кожен виборець голосує особисто. Голосування за інших осіб не допускається.

Де виборець має заповнювати виборчий бюлетень?

(ч. 3, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”) Голосування проводиться в спеціально відведених приміщеннях, де обладнуються в достатній кількості кабіни або кімнати для таємного голосування, визначаються місця видачі виборчих бюлетенів і встановлюються виборчі скриньки таким чином, щоб виборці при підході до них обов'язково проходили через кабіни або кімнати для таємного голосування.

Скільки чоловік може заходити в кабінку для голосування одночасно?

(ч. 10, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”)Виборчий бюлетень заповнюється виборцем у кабіні або кімнаті для таємного голосування. При заповненні виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб. Виборець, який не може самостійно заповнити бюлетень, має право з відома голови, заступника голови, секретаря або члена дільничної виборчої комісії запросити в кабіну (до кімнати) для таємного голосування іншу особу на свій розсуд, крім членів виборчої комісії, кандидатів у Президенти України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів.

Як заповнювати виборчий бюлетень?

(ч. 11, ст.42 Закону України “Про вибори Президента України”)У бюлетені для голосування виборець робить позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти прізвища кандидата, за якого він голосує. Виборець може голосувати тільки за одного кандидата. У разі непідтримання жодного з кандидатів виборець робить позначку "плюс" (+) або іншу, яка засвідчує його волевиявлення, в квадраті проти слів: "Не підтримую жодного кандидата у Президенти України".

В який термін розглядаються заяви про порушення, подані виборцями в переддень чи у день виборів?

(ч. 3, ст.19 Закону України “Про вибори Президента України”) Скарги (заяви), що надійшли до відповідної виборчої комісії або суду, розглядаються протягом трьох днів, а в разі оскарження рішення, дії або бездіяльності виборчих комісій менш як за три дні до виборів чи в день їх проведення - негайно.

Які бюлетені вважаються недійсними?

(ч. 9, ст.43 Закону України “Про вибори Президента України”) Недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких відсутня печатка дільничної виборчої комісії, без підпису члена дільничної виборчої комісії, який його видав, виборчі бюлетені, в яких зроблено більш як одну позначку проти прізвищ кандидатів, а також виборчі бюлетені, на яких не поставлено жодної позначки або в яких неможливо однозначно визначити волевиявлення виборця. При виникненні сумнівів щодо дійсності бюлетеня бюлетені визнаються недійсними виключно за рішенням дільничної виборчої комісії. При цьому кожен член комісії має право отримати і особисто оглянути бюлетень; на цей час підрахунок бюлетенів припиняється.

 prev Типові ситуації порушення права
 next Вступ