За підтримки Фонду прав людини Міністерства закордонних справ Сполученого Королівства та порталу UaPravo.com - Бесплатные Юридические Консультации
  Социальный проект - бесплатные юридические консультации. Мы подскажем вам в юридических вопросах и поможем составить исковое заявление
ГоловнаПошукДопомогаМетодики   Навчальний практикум   Путівник   Документи   Судова практика
 
Надішліть ваші зауваження чи побажанняБібліотека   Словник   Ресурси інтернет
  Нормативний документ  
Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи (витяг)
26.01.1990 :: Нормативний документ
Бібліографічний описПовний текстЗв'язок з ресурсамиЗв'язок по розділам знань

Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи (витяг)

ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА N 1 від 26.01.90

Про практику розгляду судами справ про відповідальність за порушення законодавства про охорону природи

4. Звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог законодавства при розгляді справ, пов'язаних із забрудненням водойм та атмосферного повітря.

( У редакції Постанови Пленуму від 04.06.93 р. N 3 )

При вирішенні справ цієї категорії слід мати на увазі, що відповідальність за ст.228 КК України настає при порушенні чистоти водойм неочищеними та незнезараженими стічними водами, покидьками та відходами промислових, сільськогосподарських, комунальних та інших підприємств, установ та організацій, продуктами виробництва, пально-мастильними матеріалами, сировиною, а так само при забрудненні атмосферного повітря промисловими та іншими шкідливими речовинами, причому і в тому разі, коли забруднення водойм чи атмосферного повітря не було пов'язане з виробничою діяльністю заподіювача шкоди.

( Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України N 11 від 01.11.96 )

За ч.1 ст.228 КК дії винної особи кваліфікуються за умови, що розмір заподіяних збитків, розрахованих на основі відповідних нормативних актів, затверджених у встановленому порядку, більш як у п'ятсот разів перевищує мінімальний розмір заробітної плати, що діє на час заподіяння шкоди. За ч.2 ст.228 КК відповідальність настає за умови, що забруднення призвело до захворювання людей (одного чи кількох чоловік), масового знищення об'єктів тваринного і рослинного світу (наприклад, до загибелі значної кількості тварин, всієї чи більшості риби у водоймі або на значній її площі, великої кількості цінних порід риб, інших об'єктів тваринного світу, до знищення чи пошкодження посівів, рослин на значних площах угідь) або розмір заподіяних збитків, розрахованих на основі відповідних нормативних актів, затверджених у встановленому порядку, перевищує тисячу мінімальних розмірів заробітної плати.

( Абзац третій пункту 4 в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України N 11 від 01.11.96 )

5. Дії посадових осіб, які допустили, внаслідок зловживання владою чи службовим станом, халатності введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об'єктів без очисних споруд, коли при цьому заподіяно істотну шкоду державним чи громадським інтересам або охоронюваним законом правам та інтересам окремих фізичних чи юридичних осіб, чи спричинено тяжкі наслідки треба кваліфікувати відповідною частиною ст. 165 чи за ст.167 КК, а при забрудненні водойм чи атмосферного повітря і за ст.228 КК за наявності умов, зазначених у п.4 цієї постанови. водойм чи атмосферного повітря і за ст.228 КК за наявності умов, зазначених у п.4 цієї постанови.

(пункт 5 змінено згідно з постановами

6. Роз'яснити судам, що відповідальність за ч.1 ст.228-1 КК за незаконний скид у море з метою захоронення речовин, шкідливих для здоров'я людей чи живих ресурсів моря, настає якщо розмір заподіяних збитків, розрахованих на основі відповідних нормативних актів, затверджених у встановленому порядку, перевищує п'ятсот мінімальних розмірів заробітної плати.

( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 11 від

01.11.96 )

Коли внаслідок незаконного скиду шкідливих речовин сталося забруднення морських вод понад гранично допустимі норми і розмір заподіяних збитків, розрахованих на основі відповідних нормативних актів, затверджених у встановленому порядку, перевищує тисячу мінімальних розмірів заробітної плати, винні особи мають нести відповідальність за ч.2 ст.228-1 КК.

( Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 11 від 01.11.96 )

У разі заподіяння внаслідок забруднення морських вод істотної шкоди здоров'ю людей чи живим ресурсам моря, зонам відпочинку або іншим законним видам використання моря, винні особи повинні нести відповідальність за ч.3 ст.228-1 КК.

Істотною шкодою слід вважати тяжке захворювання хоч би однієї людини, масову загибель риби чи інших морських істот, які населяють море. Крім того, суди в кожній конкретній справі мають враховувати розмір матеріальної шкоди, в тому числі й шкоду, пов'язану з витратами, необхідними для ліквідації наслідків забруднення морських вод.

7. Роз'яснити судам, що псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх виробничими, іншими відходами й стічними водами, а також безгосподарне використання земель і невиконання зобов'язань по приведенню їх у стан, придатний для використання за призначенням, які заподіяли істотної шкоди державним чи громадським інтересам або охоронюваним законом правам та інтересам окремих фізичних чи юридичних осіб, тягнуть відповідальність посадових осіб залежно від форми вини за статтями 165 або 167 КК.

( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 11 від 01.11.96 )